اتصالات لوله فولادی برق و کاربرد آنها

اتصالات لوله فولادی برق و کاربرد آنها

اتصالات لوله فولادی برق

اتصالات لوله فولادی برق، اتصالاتی هستند که برای اتصال لوله‌های فولادی در سیستم‌های برق استفاده می‌شوند. این اتصالات معمولاً شامل اتصالات جوشی، اتصالات پیچی و اتصالات فلنجی می‌شوند که برای اتصال و ایجاد تغذیه برق به لوله‌ها استفاده می‌شوند. این اتصالات باید مطابق با استانداردهای مربوطه ساخته شده و نصب شوند تا از ایمنی و عملکرد صحیح سیستم برق اطمینان حاصل شود.

انواع اتصالات مهم لوله های برق عبارتند از :

1- بوشن فولادی گالوانیزه

بوشن قطعه ای از جنس فلزی می باشد که قسمت داخل آن رزوه ای است. از این قطعه جهت اتصال دو لوله برق استفاده می شود.

بوشن فولادی گالوانیزه
2- براس بوشن
با استفاده از براس بوشن میتوان لوله های فولادی برق گالوانیزه به جعبه تقسیم و یا قوطی های کلید و پریز برق را متصل کرد.
براس بوشن

3- سه راهی درب دار
سه راه درب دار جهت اتصال لوله فولادی برق در سه جهت مختلف برای گرفتن انشعاب و تغییر زاویه استفاده میگردد. همچنین دارای درب باز و بسته شدن برای دسترسی به سيم و کابل می باشد.

سه راه دربدار لوله فولادی

4- هد بوشینگ
هد بوشینگ ها در خروجی لوله های برق جهت جلوگیری از آسیب دیدن کابل نصب می شوند. در انتهای لوله، محلی که سیم و کابل ها از آن خارج می‌شوند، احتمال از بین رفتن عایق و صدمه دیدن سیم و کابل ها بسیار بالاست،درنتیجه برای جلوگیری از این آسیب از هد بوشینگ استفاده می شود.
هد بوشینگ

5- فیتینگ یا فیتکس
فیتینگ از دو قطعه نری و مادگی تشکیل گردیده، که به شکل فشاری روی دو انتهای لوله برق قرار می گیرد. با استفاده از این قطعه می توان لوله فولادی ها را به صورت نری و یا مادگی روی قطعات دیگر نصب نمود.
فیتینگ

6- کاندولت (کاندولیت)
کاندولت برای گرفتن چندین انشعاب متفاوت از لوله های فولادی نصب شده می باشد. این قطعه دارای درب باز و بست برای دسترسی به سيم و کابل می باشد. معمولا کاندولت از جنس آلیاژ آلومینیوم می باشد.

کاندولت

7- بست اسپیت
از بست اسپیت جهت محکم کردن لوله های فولادی برق استفاده می گردد. هنگام نصب لوله فولادی بر روی سقف یا دیوار ها از بست اسپیت استفاده می شود.

بست اسپید لوله فولادی

8- زانویی درب دار
برخی مواقع نیاز به تغییر جهت در مسیر نصب لوله های فولادی می باشد که در این مرحله ها بهترین گزینه استفاده از زانو درب دار می باشد. درب در این زانویی موجب دسترسی آسان برای رفع خرابی در کابل ها میباشد.

زانویی درب دار

9- زانو دور دار
از زانوی دور دار جهت اتصال لوله فولادی برق در محل هایی که زاویه 90 و 45 درجه نیاز است استفاده میشود.

زانو دور دار

10- تبدیل
هنگامی که در مسیر نصب لوله ها نیاز به تغییر سایز لوله ها باشد ، میتوان از تبدیل جهت این تغییر سایز استفاده کرد.

11- جعبه تقسیم
جعبه های تقسیم هنگامی که مسیر نصب دارای لوله فولادی با سایز های مختلف هستند، استفاده می شود. سوراخ های این جعبه ها، دارای رزوه نمی باشد. جهت اتصال لوله درون این جعبه ها معمولا از براس بوشن استفاده میگردد. درواقع جعبه های تقسیم، به عنوان قطعه ای جهت ایجاد  انشعاب های مختلف از سیم اصلی و تقسیم آن در مسیر های مختلف یا سایز های متفاوت شناخته می شود.

جعبه تقسیم
12- مهره فلزی
مهره فلزی، که به صورت چند ضلعی، گرد و دارای سوراخ میباشد ، که پیچ برای محکم تر بسته شدن از داخل آن عبور می کند. جنس مهره‌ فلزی از فولاد، آهن یا دیگر فلزات میباشد اما برای پیچ های پلاستیکی مهره ‌ها نیز به شکل پلاستیکی تولید میگردد.

مهره فلزی

13- گلند لوله فلکسیبل
از گلند لوله فلکسیبل جهت اتصال لوله های برق و لوله فلکسیبل به جعبه تقسیم یا به یکدیگر از استفاده می‌گردد.

گلند لوله فلکسیبل

14- گلند کابل آرمور دار
این نوع گلند در دو نوع، مدل های ۲ تکه و ۳ تکه تولید میشود که برای متصل کردن کابل های آرموردار به جعبه تقسیم و یا تابلو های برق استفاده می شود. گلند کابل آرموردار از جنس قطعات برنجی آّبکاری تولید میشود که موجب مقاوما در مقابل خوردگی و زنگ زدگی است.
گلند کابل آرمور دار

15- نیپل
نیپل لوله فولادی برق قطعه ای میباشد، که دو سر آن رزوه دار بوده. و جهت اتصال انواع دیگر اتصالات با رزوه ماده استفاده می گردد. به نوعی یک رابط بین دو اتصال میباشد.
نیپل

16- درپوش پلاستیکی
از این قطعه جهت مسدود کردن موقت مسیر لوله های فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. درپوش ها از جنس پلاستیک یا فولاد گالوانیزه تولید میگردند
درپوش پلاستیکی

الکترو برق آران ارائه دهنده انواع لوله فولادی برق با مارک ساوه و خاور در تبریز .جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.